Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Neformalus švietimas vadinsis pasirenkamuoju. Kovojantiems už vidurines mokyklas lieka vis mažiau vilties (2)

2010 Gegužės 27d.

LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas baigia svarstyti Švietimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Trečiadienį komitete vyko diskusijos dėl neformalaus švietimo koncepcijos ir mokyklų tinklo pertvarkos užbaigimo. Posėdyje svečio teisėmis dalyvavo Lietuvos švietimo profesinės sąjungos konsultantas Romas Turonis.

Švietimo ir mokslo ministro patarėjas Albertas Lakštauskas pristatė būsimą Vaikų pasirenkamojo (neformalaus) švietimo finansavimo modelio aprašą. Seimo nariams ir švietimo bendruomenei daug klausimų kėlęs problemos sprendimas turės pajudėti iš vietos. ŠMM siūlo keisti sąvokas ir reformuoti sektoriaus finansavimo principus. Įvedama nauja sąvoka – pasirenkamasis švietimas, kuris bus skirstomas į dvi dalis: papildantis (menai, dailė, muzika, šokis, sportas) ir neformalusis (papildomas ugdymas įvairiuose būreliuose).

Abi pasirenkamojo švietimo dalys bus finansuojamos „pinigai paskui vaiką“ principu, t.y. įdiegiama moksleivio krepšelio metodika. Preliminariai skaičiuojama, jog muzikos mokymuisi būtų skiriama 3500 Lt vienam vaikui per metus, dailei – 2000 Lt, sportuoti – 2000 lt. Būrelį, studiją, klubą ar kitą veiklą pasirinkusiam vaikui planuojama skiri 1200 Lt per metus. Tikimasi, kad tokiu būdu bus sudarytos galimybės pasirenkamajame švietime dalyvauti dvigubai didesniam vaikų skaičiui.

Nors Seimo nariai turėjo koncepcijos autoriams klausimų, buvo vieningai pritarta tokiam modeliui. Pasak LŠPS atstovo Romo Turonio, mokytojams irgi turėtų patikti tokia sistema. Ji aiškesnė, apsaugota nuo krizinių finansavimo griūčių ir savivaldybės politinių vėjų. Mokytojų darbo sąlygos šiame sektoriuje turėtų po truputi gerėti, o atlyginimai didėti.

Aštresnes diskusijas kėlė kitas klausimas – mokyklų tinklo pertvarkos užbaigimas ir jo teisinis reglamentavimas. Šį klausimą pristatė Švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius ir viceministras V. Bacys. Ministras kalbėjo, jog pertvarka vyksta jau 10 metų ir ją stabdyti ar grįžti atgal būtų neracionalu. Jam antrino viceministras ir Alytaus švietimo skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas, kuris pateikė Alytaus miesto mokyklų pertvarką kaip gerą pavyzdį.

„Daugumoje savivaldybių mokyklų tinklas tvarkomas. Sunkiausiai ir lėčiausiai procesai vyksta Vilniuje ir Kaune“, - kalbėjo komiteto pirmininkas V. Stundys. Seimo nariai kėlė klausimą, kaip nesupriešinant visuomenės išspręsti problemą. Daug ginčų kilo dėl vidurinių mokyklų likimo. Keletas Seimo narių emocingai agitavo už vidurinių išsaugojimą. Jiems antrino Tėvų forumo atstovai, įteikę Seimo nariams šimto mokyklų bendruomenių parašus dėl vidurinių mokyklų išsaugojimo. Tačiau dauguma komiteto narių pripažino, kad vidurinė mokykla jau yra atgyvena.

Todėl buvo prieita išvados, kad vidurinių 2012 metais nebeliks, tačiau įstatyme ir poįstatyminiuose aktuose bus išplėsti atskiri atvejai, kada galės egzistuoti „ilgoji gimnazija“ (nuo 1 iki 12 klasės). Tai priemiesčio, paribio, pasienio zonos, netradicinį ugdymą vykdančios (konfesinės, Valdorfo, Montesori ir kt.) bei kaimo vietovėse esančios mokyklos. Poįstatyminiuose aktuose bus numatyta, kada gimnazija ir progimnazija galės būti po vienu stogu.

Sutarta, kad Švietimo įstatyme bus įrašyta nuostata, kad savivaldybė, pertvarkydama mokyklų tinklą, privalės paisyti bendruomenės poreikių. Komiteto sprendimus turės patvirtinti visas Seimas.

Pasak LŠPS atstovo Romo Turonio, esminiai mokyklų tinklo pertvarkos klausimai yra ne tiek įstatymo reglamentavime, kiek poįstatyminiuose aktuose bei savivaldybių sprendimuose. „Kokie skaičiai bus įrašyti Vyriausybės nutarime, kiek vaikų turi būti klasėje, kad būtų leista formuoti 11 klasę bei gimnazijų akreditacijos modelis – tai pagrindiniai dalykai, dėl ko dar reiks nemažai padirbėti“, - teigia R. Turonis. LŠPS sieks, kad būtų kuriamas optimalus mokyklų tinklas, o sistema neskatintų žiaurios konkurencijos.

LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2010-05-27 14:50:53 | Romas

Kažkuris iš Seimo narių posėdyje klausė dėl skaičių. Nurodytos sumos tėra planai. Šios sumos skaičiuojamos pagal dabar savivaldybių skiriamas lėšas atitinkamoms sritims. Praktiškai muzika (instrumentai) kainuoja brangiausiai, nors yra sporto šakų, kurios irgi yra brangios. Taigi, tai ne tiek sričių menų teisių pažeidimai ar prioritetinėmis darymas, o bandymai padengti ugdymo kaštus. Antra vertus, kažin ar tokio krepšelio užteks padegti visus kaštus, todėl dar teks primokėti ir savivaldbėms, ir tėvams. Dėl žodžio nėra prasmės laužyti iečių. Esmė - turinys, o ne pavadinimas.

2010-05-27 13:58:52 | Vytas Matas

Viskas būtų gerai...bet perskaičius tokį straipsnį darosi keistai graudu, muzika- 3500 lt., dailė ir sportas- 2000 lt., būreliai- tai tie vargšeliai verti tik 1200 lt. Pats sau keliu klausimą, kas suteikia tokias vertinimo galias, teisias, kriterijus, vertinant vieną ar kitą dalyką, ko geresni muzikuojantys už piešiančius, projektuojančius, šokančius, vaidinančius ir kitus,- niekuo, jie visi verti tokių pačių teisių, nes visų sričių menai stato vienodai mūsų šalies valstybinį įvaizdį, kitaip- VEIDĄ...beje, žodyje VEIDAS įžiūrimas ir kitas sakralinis žodis- SAVEID-DIEVAS...siūlau mums menininkams reaguoti į tokias biurokratines nesąmones, neleisti mus priešinti, kaip yra pasakęs profesorius S. Sondeckis: "nesartiruokime" menų į gerus, geresnius, blogus, blogesnius ar kitokius. Ar mūsų nepriklausomoje Lietuvėlėje, pagaliau, atsiras moralė, ar prabils sąžinė?- Viskas priklausys, ko gero, tik nuo mūsų pačių dvasinės vienybės ir atsparumo. P.S. Dar būtų galima diskutuoti dėl žodžio "pasirenkamieji", -ką reiškia šis žodis, man jis skamba, kaip antrarūšis, bet į viską apskritai reaguojant, reikėtų platesnio rato ir tikrų specialistų nuomonės, plius brangaus laiko vardan bendro tikslo. Vytas Matas

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.