Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Tarptautinei moterų dienai – šimtas metų (1)

2011 Kovo 8d.

Šiais metais minėsime šimtąsias pirmosios Tarptautinės moterų dienos metines. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moterų diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moterų kovai už laisvę ir lygias teises.

Šios dienos šaknys siekia Antikos laikus, kuomet tam tikrą dieną moterys gaudavo vyrų dėmesio, o kariai, jeigu tik įmanoma, parvykdavo į namus pabūti su savo moterimis. Šių laikų Tarptautinė moterų diena atsirado dėl politinių ir socialinių priežasčių, kuomet XIX a. sparčiai vystantis ūkiui ir pramonei, moterys pradėjo protestus, siekdamos geresnių darbo sąlygų. Vienas tokių protestų vyko 1857 metų kovo 8 dieną Niujorko tekstilės fabrike. Protestas buvo žiauriai numalšintas policijos.

Vėlesniais metais tą pačią dieną protestai kartojosi ir 1908 m. vienas jų išaugo iki 15 000 dalyvių demonstracijos, siekiant sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės. Po metų JAV jau buvo švenčiama Tarptautinė moterų diena. Vėliau šventė išplito į Europą.   Tačiau kai kuriose šalyse moterys bijojo švęsti, kad nebūtų baudžiamos valdžios.

Liūdniausia tai, kad moterų kova už laivę ir lygias teises vis nepraranda savo aktualumo. Tik pasikeitė kartos ir akcentai. Gerokai šią šventę devalvavo tarybiniai laikai. Ji tapo tulpių ir vyrų prisiminimų, jog šalia yra moterys, diena. Tačiau realybėje moters balso svoris kasdieniame visuomenės gyvenime, deja, dažnai nebuvo labai stiprus.

Ar ne laikas atgaivinti moterų judėjimo? Sustiprinti jų balsą. Negi nebeliko dėl ko kovoti? Kovoti taip, kaip moka tik moterys – be smurto, kraujo ir aukų. Kovoti aukštai iškėlus galvą. Kovoti protu ir širdimi. Kovoti pasitikint savimi ir kitais. Kovoti mylint ir užjaučiant.

Visas koleges sveikiname su Tarptautine moterų diena ir visa širdimi esame kartu su jumis!!!

LŠPS vyrai
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2011-03-08 11:37:29 | smalsus

Noriu paklausti? Kovo 10d. "Solidarumas" rengia piketą prie ŠMM. Kodėl nėra Jūsų atstovų galinčių išreikšti nepasitikėjimą Steponavičiumi???

«Atgal
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga
Reklama
 
  


Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.