Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Švietimo profesinės sąjungos priešinasi valdžios užmojams bendrąjį ugdymą visiškai atiduoti į savivaldybių rankas bei siūlymams vėl politizuoti mokyklų vadovų skyrimą (1)

2013 Spalio 15d.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga ir Lietuvos švietimo profesinė sąjunga, susipažinusios su LR Vietos savivaldos bei LR Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymų pakeitimo projektais, konstatuoja, kad siūlomos minėtų teisės aktų redakcijos, jei jas patvirtins LR Seimas, taps žalingos visai Lietuvos švietimo sistemai, nes švietimo įstaigų išlaikymo funkcijos priskyrimas prie savivaldybių savarankiškų funkcijų, galimybė naudoti mokinio krepšelio lėšas ne tik ugdymo, bet ir labai abstrakčioms švietimo reikmėms finansuoti, turės neigiamos įtakos moksleivių ugdymo kokybei, švietimo įstaigų tinklo funkcionalumui ir pedagogų darbo užmokesčiui.

Pastarasis, pagal Europos Komisijos pateiktą ataskaitą, santykinai yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Siūlomi pakeitimai švietimo sistemą grasina nustumti daugiau nei dešimtmečiu atgal, kai dalis savivaldybių, paskendusios skolose, po kelis mėnesius nemokėjo atlyginimų švietimo darbuotojams. Vieši LR Vyriausybės vadovo Algirdo Butkevičiaus pažadai nemažinti lėšų švietimui liks neištesėti, jei jo vadovaujama institucija pritars įstatymų projektų pakeitimams, kurie leis moksleivių ugdymui skirtas biudžeto lėšas naudoti savivaldybių skoloms mokėti. Griežtai kritikavę dabartinę švietimo įstaigų finansavimo metodiką ir LR Vyriausybės programoje įsipareigoję ją iš esmės keisti, valdantieji imasi tik kosmetinių pertvarkų, turėsiančių dar pragaištingesnių pasekmių Lietuvos švietimui.

Siūlymas savivaldybių taryboms suteikti išimtinę teisę skirti švietimo įstaigų vadovus, grąžins visuotinai pasmerktą politikavimo tradiciją, priimant sprendimus. Švietimo įstaigų vadovais taps ne patys kompetentingiausi specialistai, o kandidatai, turintys politinį palaikymą savivaldybių tarybose. Tokie vadovai niekada nebus tikri savo vadovaujamų įstaigų lyderiai, o tik paklusnūs juos skyrusių politikų valios vykdytojai.


Įstatymų keitimo projektų teikėjai yra Lietuvos socialdemokratų partijos, su kuria mūsų profesinės sąjungos yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį, frakcijos nariai. Mūsų nuomone, jie, teikdami minėtus įstatymų projektus, vadovavosi išimtinai savivaldybių merų ir administracijų interesais, atmesdami pagrindinius deklaruojamus socialdemokratų principus: socialinį teisingumą ir solidarumą. Siūlymai keisti teisės aktus, nesuderinus nuomonių su socialiniais partneriais, švietimo darbuotojų interesams atstovaujančiomis profesinėmis sąjungomis, pažeidžia socialinio dialogo pagrindus, kurie grindžiami teisingumo, sąžiningumo ir skaidrumo principais, bei europines rekomendacijas dėl valdžios ir socialinių partnerių dialogo. Lietuva, šiuo metu pirmininkaujanti Europos Sąjungos tarybai, kaip niekad privalo laikytis civilizuoto socialinio dialogo tradicijų, demonstruodama Europai, jog yra demokratinė, teisinė ir dirbančiųjų interesais besirūpinanti valstybė.


Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga ir Lietuvos švietimo profesinė sąjunga ne kartą viešoje erdvėje išsakė nepritarimą ir kritiką tokiems valdančiųjų planams. Mokytojų atstovai šiais klausimais argumentuotą nuomonę išsakė ir LR Seime birželio mėnesį vykusioje konferencijoje. Jos rezoliucija buvo nusiųsta LR Vyriausybei, bet į mokytojų, kitų švietimo sistemos darbuotojų pateiktus siūlymus bei reikalavimus buvo pažiūrėta formaliai ir jokių realių veiksmų, įgyvendinant konferencijos rezoliucijos nuostatas, nebuvo imtasi. Dabartinė valdžios pozicija veda prie konfliktinės 2007 – 2008 m. situacijos, kuri tuomet peraugo į ilgalaikius mokytojų streikus.


Norėdami išvengti socialinio sprogimo, kviečiame šalies valdžią išgirsti švietimo bendruomenės nuomonę, susilaikyti nuo skubotų bei nepasvertų sumanymų, o optimalių sprendimų ieškoti konsultacijų bei derybų su socialiniais partneriais keliu.

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2013-10-16 17:27:46 | interesantas

Kažin ar tokia Vyriausybės politika nekvepia revoliucine dvasia ,, Vienas žingsnis pirmyn o DU atgal ". Vyresnė karta turėtu prisiminti kas tokia ,, liga " sirgo. Ar taip žygiuodami toli nueisime? O kur gražūs pažadai patobulinti dabartinę sistemą? Gaunasi kad ją ,, patvarkome" .......... ? Kaip,, nuostabiai" viskas atrodo. LŠPS linkime atkaklumo ir neduot sudarkyti visai jau ir taip šlubuojančią švietimo sistemą. Geros kloties nelengvame darbe - mes su Jumis.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.