Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Šalčininkų mokytojų atstovai aiškinosi rajono taupymo švietime planus (0)

2009 Kovo 13d.

Moksleiviams gavus papildomas dvi atostogų dienas, mokytojai vis tiek turėjo dirbti. Tačiau kai nėra pamokų, darbo laiką galima panaudoti kad ir atstovavimui mokytojų interesams. Todėl kovo 12 dieną Šalčininkų švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas savivaldybės tarybos posėdžių salėje surengė pasitarimą, į kurį atvyko rajono administracijos direktorius Boleslav Daškevič bei finansų ir švietimo skyrių vedėjos Jelena Uljanovič ir Regina Markevič. Posėdyje dalyvavo visų mokyklų ir švietimo įstaigų, kuriose veikia profesinės sąjungos, atstovai.

Administracijos specialistai išsamiai pristatė finansinę rajono situaciją. Direktorius B. Daškevič kalbėjo, kad sunku šiuo metu visiems, rajone jau šiuo metu negauta apie 2 mln. litų, metų pabaigoje gali susidaryti biudžeto deficitas iki 15 mln. litų, o tai labai rimti skaičiai. Savivaldybės politika – nemažinti darbuotojų nei administracijoje, nei savivaldybės įmonėse, nei švietime, nei kitur, nes bedarbystė ir taip nuolatos auga. Kitas prioritetas - įsisavinti Europos Sąjungos skiriamas lėšas, tačiau projektams finansuoti reikalingas dar ir koofinansavimas iš rajono biudžeto. Tam skiriamos nemažos sumos. Svarbus projektas vykdomas su kaimynais lenkais. Jie kasmet skiria apie 2 mln. litų mokykloms renovuoti, tačiau projekte lenkų dalis turi sudaryti 49 proc., o rajono biudžetui tenka prisidėti 51 proc. Atsisakyti tokio projekto būtų netoliaregiška.

Pagrindinė rajono finansų tvarkytoja J. Uljanovič mokytojų atstovams pateikė visą eilę skaičių. Iš kurių mokytojams svarbiausi buvo du – virš 60 proc. rajono biudžeto skiriama švietimui (palyginus su praeitų metų 51 proc. – ryškus augimas) ir, suvedus balansą tarp tarifikacijos ir moksleivio krepšelio metodikos, rajono švietimui trūksta apie 800 tūkst. litų. Net 12 iš 24 mokyklų neužtenka moksleivio krepšelio lėšų.

Švietimo skyriaus vedėja R. Markevič paaiškino, iš kur susidaro toks deficitas. Pagal ŠMM paskaičiavimus rajone net 39 klasių komplektai neatitinka MK metodikos reikalavimų. Pagal švietimo skyriaus skaičiavimus 30 komplektų būtina sumažinti, nes savivaldybė nebeišgali padengti lėšų trūkumo. Mokytojų atstovams paklausus, o kiek bus sumažinta etatų, panaikinus klasių komplektus, R. Markevič pasiūlė ieškoti kitų sprendimų, kad nereikėtų atleidinėti mokytojų: susimažinti krūvius, papildomo ugdymo užsiėmimus, vadovavimo klasei valandas, galbūt, imti ir neapmokamas atostogas. Raštas dėl taupymo mokyklų vadovams jau paruoštas, o profsąjungų lyderiai apie tai sužinojo pirmieji. Skyriaus vedėja pasiūlė aktyviai dalyvauti taupymo priemonių mokyklose svarstyme. Ji tikisi, kad viskas vyks skaidriai ir demokratiškai, derinant interesus.

Posėdyje dalyvavęs Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo (AŠDPS) mokymų vadovas Romas Turonis kolegas supažindino su aktualiomis šalies švietimo problemomis: atlyginimai, popierizmas, mokytojų atestacija ir ŠMM planai įvesti etatinį darbo apmokėjimą.

AŠDPS yra nemažai nuveikęs spręsdamas šias aktualias švietimo problemas. Suabejojus, jog naujoji Vyriausybė nevykdys, praeitų metų pavasarį su profesine sąjunga suderėtą Ilgalaikę pedagoginių darbuotojų darbo užmokesčio didinimo programą, AŠDPS organizavo parašų rinkimą. Akcija buvo sėkminga – programa vykdoma. Tačiau laukia nauji iššūkiai – programoje numatyta, kad rugsėjo 1 dieną algos didės 10 proc. Deja, biudžete pinigų nėra. Profesinė sąjunga ruošiasi sunkioms deryboms, o gal ir naujoms akcijoms. Etatinis darbo apmokėjimas atidėtas, eksperimentas tęsiamas, AŠDPS stebi procesą ir paruošė konkrečių pasiūlymų, kaip tobulinti sistemą. 

Kova prieš popierizmą nebaigta. Mokytojams džiugu, jog savianalizės anketų nebebus, vidaus auditas tampa neprivalomu, kad mokytojams neprivalu tvarkyti daugybės dokumentų. Tačiau tai tik pirmieji žingsniai. Dokumentacijai sumažinti vien ministro įsakymų neužteks, todėl profesinė sąjunga įsteigė popierizmo mažinimo stebėsenos grupę, į kurią patarimų ir pagalbos gali kreitis visi profesinės sąjungos nariai.

Daug nerimo mokytojams kelia atestacijos procesas. Vis dar neaiškūs vertinimo kriterijai, neramu, kokios dokumentacijos reikia. R. Turonis informavo, kad AŠDPS pradėjo ruošti atestacijos konsultantus, kurie profesinės sąjungos nariams padės pasiruošti atestacijai ir padės visame atestacijos procese. Konsultantai tik pradėjo veikti, todėl dar nėra sukaupta konsultavimo patirties.

Diskutuota apie mokytojo saugumo problemas ir kaip jas spręsti. Neretai moksleivių elgesys peržengia ribas ir būtina rasti metodų, kaip, bendradarbiaujant mokytojams, tėvams ir administracijai reikėtų drausminti neklaužadas. R. Turonis pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip nelankančių mokyklas ar trukdančių vesti pamokas vaikų problemas sprendžia kitos mokyklos.


Šalčininkų susivienijimo informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.