Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Taupyti norima uždarant darželius ir valgyklas (1)

2009 Gegužės 22d.

Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje vykusiame trišalės — Savivaldybės, darbdavių ir profsąjungų — tarybos posėdyje tartasi, iš ko dar galima taupyti. Pasiūlyta uždaryti mokyklų valgyklas, vasarai — visus darželius, uždaryti dalį neformaliojo ugdymo įstaigų, o mokytojams — susimažinti krūvius.

Badas už milijonus

Savivaldybės Finansų skyriaus vadėja Kazimiera Daujotienė, skaičiavo, kiek milijonų trūksta miesto biudžetui. Šiai dienai neįvykdytas biudžetas 13,4 milijono litų, gyventojų pajamų mokesčio nesurinkta 10,9 milijono, mokinio krepšelį valstybė Šiauliams sumažino 1,6 milijono litų, valstybės investicijos sumažintos 0,5 milijono litų.

Iš gerų naujienų K. Daujotienė galėjo pasakyti tik tiek: pritrūkus darbo užmokesčio fonde pinigų, bus galima jam panaudoti iš laisvų etatų ir laikino nedarbo fondo sutaupytas lėšas.

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius dar pridėjo: Vyriausybė liepė susimažinti Savivaldybei visų metų biudžetą 9,8 procento. Kadangi, pasak V. Damulevičiaus, jau praėjo beveik pusmetis nuo metų pradžios, vadinasi, Savivaldybei teks susispausti nebe 9,8 procento, o beveik 20 procentų.

„Spauskimės, kiek įmanoma, nes lėšų trūksime 9 savaitėms, vadinasi, gruodžio mėnesį teks likti be atlyginimų“, — prognozavo Administracijos direktorius V. Damulevičius.

Uždarys mokyklų valgyklas?

Visų kviečiančiųjų taupyti akys iš karto nukrypo į miesto švietimo biudžetą, kuris sudaro apie 55 procentus viso metinio Savivaldybės biudžeto.

Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė skaičiavo, kad Šiaulių švietimo pajamos 69 milijonai — Savivaldybės lėšos ir 86,6 milijono — mokinio krepšelis. Sutaupyti dar reikia 6,9 milijono litų. 67 procentus visų švietimo gaunamų lėšų sudaro darbo užmokestis.

V. Damskienė pasiūlė kelias išeitis. Viena jų — visoms mokykloms atsisakyti maitinimo paslaugos ir bent keturiems mėnesiams uždaryti visas mokyklų valgyklas. Į klausimą, ar negaila vaikų ir jų skrandžių, V. Damskienė skaičiavo, kad taip sutaupytų iš mokyklų valgyklų darbuotojų atlyginimų, sutaupytų elektros.

„Keturis mėnesius mokyklos tikrai išsiverstų be valgyklų. Ar negaila vaikų sveikatos? Tėvai galėtų patys maitinti vaikus įdėdami jiems į mokyklą lauknešėlius, taip, kaip yra, pavyzdžiui, Danijoje“, — išeitį aiškino V. Damskienė.

Vasarą gali neveikti visi darželiai

Dar vienas būdas taupyti, pasak V. Damskienės, — vasarą uždaryti visus darželius. Iki šiol vasarą du mėnesius daugelis darželių atostogaudavo, dirbdavo tik 9 darželiai visame mieste.

„Kur tėvai dės vaikus, jei neveiks darželiai? Yra močiutės, broliai, seserys — vaikus galima palikti jiems“, — paaiškino vedėja V. Damskienė. Ji, dar darželių darbuotojams pasiūlė sumažinti etatų skaičių ir taip sutaupyti lėšų.

Posėdyje dalyvavę darželių atstovai pašiurpo nuo tokių vedėjos siūlymų.

„Mažinti etatų darželiuose neįmanoma. Negi sujungsi po kelias vaikų grupes į vieną? Grupės ir taip perpildytos, o darželių darbuotojos perkrautos darbais“, — tikino darželių atstovės.

Spaus mokytojus, atsisakys neformaliojo ugdymo

Vedėja V. Damskienė užsiminė, kad mokytojams gali tekti mažinti krūvius, gal visiškai atsisakyti dalies neformaliojo ugdymo paslaugų — o tai reiškia uždaryti 10 neformaliojo ugdymo mokyklų. Tokios mokyklos yra, pavyzdžiui, dainavimo mokykla „Dagilėlis“, dvi miesto muzikos mokyklos, jaunųjų gamtininkų, technikų centrai ir kitos.

Administracijos direktorius V. Damulevičius pasiūlė mažinti mokytojų krūvius, nes daugelis jų dirba 1,5 etato. Taip sumažėtų ir atlyginimai mokytojams.

V. Damskienė pritarė: „Mokinių skaičius nuolat mažėja, todėl mokytojams nebėra tiek krūvio, kaip anksčiau“.

Siūlyta taupyti ir kiemsargių bei valytojų sąskaita: skirti valyti ir prižiūrėti didesnius plotus, o dalį jų atleisti. Tačiau susigriebta, kad čia nelabai ką sutaupys, nes atleistiems darbuotojams reikėtų išmokėti išeitines kompensacijas.

„Suprantu, kad čia mes jau kalbame ne apie taupymą, o apie išgyvenimą“, — reziumavo taupymo programą “Romuvos“ gimnazijos direktorius Vytautas Giedraitis.

Švietimo profsąjungos lyderė Rasa Jasmontienė pasiūlė: „Reikia taupyti solidariai visiems, gal ne vien mokytojų, bet ir vadovų sąskaita?“. 

Citata: "Kur tėvai dės vaikus, jei neveiks darželiai? Yra močiutės, broliai, seserys — vaikus galima palikti jiems.„

NUOSPRENDIS: Šiaulių miesto švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė svarsto, kieno sąskaita sutaupyti ir kam pasirašyti nuosprendį: mokytojams, tėvams, vaikams, neformaliojo ugdymo įstaigoms, darželiams?

Jono TAMULIO nuotr.

Šaltinis: http://www.siauliukrastas.lt/?data=2009-05-22&rub=1144174552&id=1242916334 

Rita ŽADEIKYTĖ, "Šiaulių kraštas"
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2012-11-24 10:27:28 | Maxim

Iš vienos „Dviračio šou“ peluikų diskusijos: Mauzeris: Sūrski, ar jūs žinot, kas yra sugedusio telefo principas?Sūrskis: Žinau. Kartą pamerkiau akį kaimynei, tai kol informacija daėjo iki bendrijos pirmininko, visi kalbėjo, kad jau mėnesį su anksčiau minėta kaimyne miegu Veikia tas „Sugedusio telefono“ principas ir lietuviškoje žiniasklaidoje

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.