Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

KODĖL FEDERACIJOS ATSTOVAI NEPRITARĖ NACIONALINIO SUSITARIMO PASIRAŠYMUI? (0)

2009 Spalio 22d.

Vakar vykusio LPSK neeilinio valdybos posėdžio metu Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos atstovas nepritarė Nacionalinio susitarimo pasirašymui. Argumentuodamas nepritarimą, posėdyje dalyvavęs Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Audrius Jurgelevičius atkreipė dėmesį į esminius dalykus, neleidžiančius pritarti šio dokumento pasirašymui.

Visų pirma, Nacionalinio susitarimo projektą reikia sieti su 2010 metų biudžetu. Vyriausybė biudžeto projektą patvirtino ir teikė jį svarstyti Seimui vienašališkai, nesitardama su socialiniais partneriais. Analizuojant Nacionalinio susitarimo projektą, aiškiai matosi, kad daugelis jame esančių dalykų tėra kitų metų, iš esmės socialiai neteisingo, biudžeto įgyvendinimo priemonių planas, kuriam dabar ketina pritarti LPSK. Dar blogiau yra tai, kad pasirašius Nacionalinį susitarimą, faktiškai bus pritarta jau anksčiau Vyriausybės priimtiems sprendimams dėl darbo užmokesčio mažinimo ir socialinių išmokų karpymo. Tokiu būdu Vyriausybė profesinėms sąjungoms, įstatymiškai atliekančiomis darbuotojų socialinių – ekonominių interesų gynybą, užkrovė didelę dalį atsakomybės  už esamą bei būsimą savo darbo broką.

Nacionaliniame susitarime yra ir pragaištingų dalykų švietimui – pripažinta būtinybė vykdyti neįvardintą švietimo sistemos struktūrinę pertvarką, kuri realybėje virs masiniu mažų provincijos mokyklų bei savivaldybių finansuojamų neformaliojo ugdymo įstaigų uždarinėjimu. Pritarta 2010 metams planuojamam iki 10 procentų biudžetinio sektoriaus, tame tarpe ir švietimo, darbuotojų skaičiaus mažinimui, apie kurio būtinumą jau ne pirma dieną kalba Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai bei patarinėja Pasaulio banko konsultantai. Susitarime paliktos galimybės dar labiau mažinti pedagogų darbo užmokestį, nes labai miglota formuluote žadama „nemažinti pareiginių algų bazinių dydžių, taikomų valstybės valdymo ir biudžetinio sektoriaus darbuotojų darbo apmokėjimui“, tuo tarpu pedagogų atlyginimams skaičiuoti taikoma bazinė mėnesinė alga.

Iš esmės vienintelis pozityvus momentas Nacionaliniame susitarime, kurio Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacija siekia jau daugiau nei metai, – padidėjusi galimybė kartu su ŠMM ir Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais sukurti sektorinį švietimo komitetą prie LR Trišalės tarybos, kuriame bus galima nagrinėti ir pareikšti nuomonę dėl visų naujų švietimui ruošiamų teisės aktų, o taip pat pasirašyti sektorinį susitarimą, kuriame, palyginus su nacionaliniu susitarimu, atsiras daugiau saugiklių, neleidžiančių bloginti švietimo darbuotojų darbo salygas ir mažinti atlyginimus.

 

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.