Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Savivaldybė atims dalį algos (0)

2009 Spalio 21d.

Paklausimas savivaldybeiBIUDŽETININKAI RAGINAMI GRĄŽINTI „PERMOKĖTUS“ PINIGUS

Šiaulių miesto savivaldybės administracija pareikalavo, kad biudžetinės įstaigos atgaline data — nuo rugsėjo 1-osios taikytų mažesnę minimalią  algą – nuo 128 iki 122 litų. Tai reiškia, kad už rugsėjį gavę atlyginimus biudžetininkai turi dalį algos grąžinti. Pirmieji sukruto mokytojai — jie svarsto galimybę bylinėtis su Savivaldybe. Seimo narys Edvardas Žakaris jau kreipėsi į Vyriausybės atstovą.

Ministras ramino
Vyriausybė mažinti bazinę algą nuo 128 iki 122 litų nusprendė rugpjūčio 19 dieną, nutarimas įsigaliojo rugpjūčio 23 dieną.
Darbo kodeksas reikalauja, jog, keičiant darbo apmokėjimo sąlygas, darbdavys darbuotojus turi informuoti prieš mėnesį. Anksčiau buvo reikalaujama ir raštiško darbuotojų sutikimo, tačiau valdantieji dar liepą šį reikalavimą išbraukė.
Pats švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius rugpjūtį ne kartą ramino mokytojus, kad bazinė mėnesinė alga jiems bus sumažinta nuo spalio pirmosios, o ne rugsėjį, nes nebuvo galimybės mokytojus įspėti laiku. Jis net specialiu raštu ragino savivaldybes laikytis Darbo kodekso nuostatų.

Vadina „permokėtais“ pinigais
Didžioji dalis pedagogų nesumažintus atlyginimus už rugsėjį gavo pirmosiomis spalio dienomis. Tada ir sukruto Savivaldybė, apkaltinusi švietimo įstaigų vadovus, kad jie pasielgė ne taip, kaip reikėjo.

Savivaldybės Finansų skyrius mokyklų buhalterijas informavo, kad jos turės iš pedagogų paimti „permokėtus“ pinigus. Vidutiniškai dėl bazinės algos mažinimo, vienas darbuotojas netenka 60— 70 litų.

Švietimo darbuotojų profsąjungų susivienijimas kreipėsi į Savivaldybės administraciją ir pareikalavo laikytis Darbo kodekso. Tačiau Savivaldybės pozicija liko nepajudinama. Administracijos direktorius Vladas Damulevičius atsakyme profsąjungoms teigia, kad sumažinta bazinė minimali alga turi būti taikoma nuo rugsėjo.

Pasak Rasos Jasmontienės, Šiaulių švietimo darbuotojų profsąjungų susivienijimo pirmininkės, iki spalio vidurio Administracija nieko nedarė, kad išaiškintų įstaigoms apie besikeičiančią atlyginimų skaičiavimo tvarką.

„Gali tekti bylinėtis“
Švietimo darbuotojų profsąjungų pirmininkų taryba praėjusią savaitę dar kartą kreipėsi į Savivaldybę ir pareikalavo pasiaiškinti. Atsakymas dar negautas.

Anot R. Jasmontienės, jeigu nepavyks susitarti, gali tekti kreiptis į teismą.
Galimybės, jog gali tekti kreiptis į Administracinį teismą, neatmeta ir parlamentaras Edvardas Žakaris. Jis kreipėsi į Vyriausybės atstovą Šiaulių apskrityje Vaclovą Volkovą, kad jis išsiaiškintų, ar teisėtai Šiaulių valdžia reikalauja mažinti bazinę algą atgaline data.

E. Žakaris „Šiaulių kraštui“ sakė, jog konsultavosi Seimo Teisės departamente ir išsiaiškino, kad darbuotojus būtina perspėti prieš mėnesį: “Darbdavės yra savivaldybės, turėjusios žmones informuoti prieš mėnesį“.

Blaškomasi ir teisinamasi
Švietimo viceministras Vaidas Bacys teigė, kad teisininkai situaciją aiškina skirtingai: „Kilo nereikalingų emocijų. O teisinės praktikos dėl šios problemos dar nėra“. Kita vertus, viceministras sakė, jog mokyklų direktoriai turėtų vadovautis steigėjo, tai yra Savivaldybės, nurodymais.

Vidutiniškai dėl bazinės algos mažinimo, vienas darbuotojas netenka 60— 70 litų.

NUOMONĖ: Rasa Jasmontienė: „Pagarbiai ir įstatymų nustatyta tvarka elgtis su pedagogais Šiaulių savivaldybei neįprasta“.

TEISMAS: Edvardas Žakaris: „Šios istorijos taip nepaliksime, nes nukenčia visi biudžetininkai. Gali tekti kreiptis į Administracinį teismą“.


J.Tamulio nuotr.

ĮSITIKINIMAS: Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius įsitikinęs, kad bazinė minimali alga — 122 litai — turi būti taikoma nuo rugsėjo pirmosios.

Pozicija
„Darbo kodekso 203 straipsnis nurodo, kad nustatydamas naujas darbo apmokėjimo sąlygas darbdavys turi raštu pranešti darbuotojams ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki jų įsigaliojimo. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius Šiaulių miesto biudžetinėms įstaigoms 2009 m. spalio 8 d. elektroniniu paštu išsiuntė raštą “Dėl darbo užmokesčio mažinimo“. Šiame rašte administracijos direktorius pareikalavo 122 litų minimalią bazinę algą taikyti nuo 2009 m. rugsėjo 1 d.“
Iš Seimo nario Edvardo Žakario kreipimosi į Vyriausybės atstovą
Šiaulių apskrityje Vaclovą Volkovą

KOMENTARAS
Pinigų reikės ir gruodį, ir sausį
Vladas DAMULEČIUS, Savivaldybės administracijos direktorius:
— Marijampolės rajono savivaldybę profsąjungos dėl rugsėjį sumažintų bazinių algų apskundė teismui. Dabar reikia sulaukti teismo nutarimo. Galimi du variantai: arba biudžetininkams Savivaldybė sugrąžins, kas iš jų išskaityta rugsėjį, arba iš jų pačių bus išskaičiuotas bazinės algos skirtumas.

Savivaldybė daug konsultavosi su teisininkais. Aš neturiu pagrindo nepasitikėti Savivaldybės juristais. Jie mums išaiškino, kad bazinė alga mažinama ne darbdavio iniciatyva, bet teisės aktu — Vyriausybės nutarimu, todėl kai kurie formalumai nereikalingi.
Be to, nors švietimo ministras ir kalbėjo, kad rugsėjį nebus pedagogams sumažinta bazinė alga, pinigų iš ministerijos jau gavome mažiau.

Neramu dėl kitko. Neįsivaizduoju, kaip su biudžetininkais atsiskaitysime gruodį. Gal galėsime tik avansus išmokėti. Dabar teks apsispręsti, kam mokėti, kam ne. Savivaldybė turi daug skolų savo įmonėms, bet privalo sumokėti darbo užmokestį, atsiskaityti su Sodra ir Mokesčių inspekcija. Jeigu su biudžetininkais nepavyktų atsiskaityti gruodį, atsiskaitytume sausį. Bet sausio skola tęstųsi nežinia kiek. Nesitikiiu, kad sausį būsime turtingesni ir galėsime atsiskaityti už du mėnesius.

2009 m. Spalio 20 d. Petras BALČIŪNAS
http://www.skrastas.lt/?data=2009-10-20&rub=1065924812&id=1255967855

Paklausimas savivaldybei

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.